Türkiye Cumhuriyeti

Kinşasa Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Önemli olaylar kronolojisi, 17.09.2008

 

19 Ocak 2007 : Bölge Meclisleri 108 üyeli Milli Senato üyelerini seçmişlerdir.

27 Ocak 2007: Bölge Meclisleri Kasai Vilayeti dışında tüm valileri ve vali yardımcılarını seçmişlerdir. Bir vali dışında tüm valiler Cumhurbaşkanı Kabila’nın seçim ittifakı AMP mensuplarından oluşmuştur. 

Ocak 2007: Aşağı Kongo Eyaletinde Valinin Cumhurbaşkanlığı seçim ittifakı AMP’den seçilmesi üzerine, Vilayetin bağımsızlığını savunan Bundu dia Kongo (Kongo Krallığı) isimli dini-siyasi grubun gösteri düzenleyen üyeleri ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 135 kişi yaşamını yitirmiştir.

5 Şubat 2007 : 60 kişilik hükümet göreve başlamıştır.

15 Şubat 2007: Bölge Meclisleri Doğu ve Batı Kasai Bölgeleri vali ve yardımcılarını seçmişlerdir.

Mart - Nisan 2007: Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybeden muhalefet lideri Muhalefet Lideri Jean-Pierre Bemba’ya sadık milisler ile Hükümet birlikleri arasında Kinşasa’da çatışmalar yaşanmıştır.  Üç hafta süren çatışmalar sonrası Bemba Güney Afrika Büyükelçiliğine sığınmış ve Portekiz’e sürgüne gitmiştir. 

11 Mayıs 2007: Mobutu döneminin başbakanlarından ve babası Polonyalı olan Kengo Wa Dondo, Kabila’nın adayı olan eski Genelkurmay Başkanı Leonard She Okitundu’ya karşı Senato Başkanı seçilmiştir.

Mayıs 2007: BM Barış Koruma güçleri tarafından Ituri bölgesinde altın ve silah kaçakçılığı yapıldığı iddialrı üzerine, BM soruşturma açmıştır. 

Haziran 2007: BM tarafından desteklenen Radio Okapi’nin yayıncısı Serge Maheshe Bukavu’da öldürülmüştür. Böylece, 2005 yılından beri öldürülen gazeteci sayısı üçe çıkmıştır. 

3 Haziran 2007 : Kabila Brazavil’i ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Nguesso ile görüşmüştür. Kabila, KC ile ilişkilerini mükemmel olarak nitelemiştir.

6-7 Haziran 2007: KDC’nin Lubumbaşi kentinde düzenlenen “Üçlü Komisyon + 1” Savunma Bakanları toplantısında, silahlı grup mensuplarının diğer ülkelere iade edilmesini öngören bir anlaşmanın imzalanması konusunda mutabakat varılmıştır.       

13 Haziran 2007: Cumhurbaşkanı Kabila, Genelkurmay Başkanlığı görevine Katanga Vilayetinden aynı kabileye mensup olduğu Korgeneral Dieudonné Kayembe Mbandakulu’yu getirmiştir.

30 Temmuz 2007: tarihinde Kabila Angola’yı ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı José Eduardo dos Santos ile görüşmüş ve iki ülke arasındaki sınır sorunlarının eski sömürgeci devletler olan Belçika ve Portekiz’in arabuluculuğuyla çözülmesini kararlaştırmışlardır.

Ağustos 2007 : İsyancı General Nkunda ile Hükümet birlikleri arasında Kuzey Kivu bölgesinde çıkan çatışmalar nedeniyle yüz binlerce sivil evlerini terketmiş ve sığınmacı sayısında büyük artış olmuştur.

27-28 Ağustos 2007: Ruanda’nın başkenti Kigali’de düzenlenen “Üçlü Komisyon + 1” Genelkurmay Başkanları toplantısında, KDC Genelkurmay Başkanı KDC’nin doğu vilayetlerinde faaliyet gösteren Ruanda ve Uganda yönetimleri karşıtı silahlı gruplara karşı, insani nedenler ve kaynak yokluğu nedeniyle ara verilen mücadeleye, Eylül ayı sonunda MONUC ve Ortak İstihbarat Merkezinin katkılarıyla yeniden başlayacaklarını belirtmiştir.

7-8 Eylül 2007: Kabila ve Uganda Cunhurbaşkanı iki ülke arasındaki sınır sorunlarını ele almak üzere Yoweri Musaveni Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Kikwete’nin arabulucuğuyla Tanzanyanın Arusha kentinde biraraya gelmişlerdir.

Eylül 2007: Ölümcül Ebola virüsü nedeniyle bir çok kişi yaşamını yitirmiştir.

15-17 Eylül 2007: Uganda’nın başkenti Kampala’da ABD’nin arabuluculuğu ile düzenlenen (Üçlü Komisyon + bir) Bakanlar Toplantısında, Genelkurmay Başkanları toplantısı sonuçları değerlendirilmiş; dört ülke diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesi ve Büyükelçi düzeyine çıkarılmasını kararlaştırılmıştır.

21 Eylül 2007: Kuzey Kivu Eyaletinin Başkenti Goma’da KDC-Ruanda Ortak Denetleme Komisyonu Toplantısı yapılmıştır.

1-2 Ekim 2007 : KDC’nin Katanga Eyaletinin Başkenti Lubumbaşi’de düzenlenen “Üçlü Komisyon + 1” Genelkurmay Başkanları toplantısında, Büyük Göller Bölgesindeki silahlı gruplara karşı yürütülecek ortak askeri operasyonlar ele alınmış, sınır kontrollarının güçlendirilmesi kararlaştırılmıştır.

9 Kasım 2007: KDC Dışişleri Bakanı Antipas Mbusa ve Ruanda Dışişleri Bakanı Charles Murigande, BM ve ABD Özel Temsilcilerinin arabuluculuğuyla, Nairobi’de bir anlaşma imzalayarak, KDC’nin doğu bölgesinde etkin Ruandalı Hutu ve Kongolu Tutsi milislerine destek verilmemesi hükme bağlanmıştır.

4-5 Aralık 2007: tarihinde Addis Ababa’da düzenlenen (Üçlü Komisyon + bir) Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısında Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Kaguta Museveni, Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame, Burundi Cumhurbaşkanı Pierre Nkurunziza, KDC Cumhurbaşkanı Joseph Kabila’yı temsilen İçişleri Bakanı Denis Kalume katılmıştır. ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice da toplantıya arabulucu olarak katılmıştır.

3 Şubat 2008: Güney Kivu Eyaletinin Başkenti Bukavu’da meydana gelen depremde, yüzlerce kişi yaşamını yitirmiştir.